Ten dylemat prędzej czy później dogoni każdego, kto buduje lub remontuje dom. Meble kuchenne gotowe czy na zamówienie? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Spróbujmy je więc zatem pokrótce omówić.

Kuchnię z mebli gotowych kupujemy najczęściej w salonach dużych producentów mebli – np. IKEA lub BRW. Firmy oferują szafki kuchenne w rozmaitych rozmiarach, jednak nasz wybór jest ograniczony do tego, co jest seryjnie produkowane. Takie rozwiązanie słabo sprawdza się w przypadku kuchni o nietypowych kształtach, gdzie musimy dostosować zabudowę do przebiegu ścian. Gotowe meble lepiej sie sprawdzają w kuchniach typowych, o prostokątnym kształcie. Obecnie firmy oferują znacznie szerszy wybór szafek i akcesoriów niż dawniej. W ofercie firmy IKEA znajdują się miedzy innymi szafki do zabudowy sprzętu AGD różnej wielkości i wysokości – lodówek, płyt grzewczych, piekarników czy zmywarek. Do szerokiej oferty korpusów można dopasować różne rodzaje frontów, które są kompatybilne ze wszystkimi korpusami – bez względu na to, jaki front wybierzemy, mamy pewność, że będą pasowały do wybranych szafek. IKEA, idąc z duchem czasu, znacznie rozszerzyła ofertę systemów wewnętrznego wyposażenia szafek, co dawniej było domena kuchni na zamówienie. W dzisiejszych czasach zwykłe półki w szafkach dolnych to przeżytek. Aby kuchnia była wygodna i ergonomiczna, dolne półki powinny być wyposażone w różnej głębokości szuflady. Dobrze jest również zastosować wysoką zabudowę z wysuwnymi systemami cargo. Obecnie IKEA daje taką możliwość. Dodatkowo, możemy tam zamówić cały sprzęt AGD, a nawet montaż kuchni w naszym domu.

Najważniejsza zaleta mebli gotowych to ich cena – są z reguły sporo tańsze od kuchni na zamówienie. Poza tym meble gotowe można kupić praktycznie od razu co skraca czas remontu. Kolejną zaletą jest prostota odnowienia kuchni w przyszłości – jeśli meble nam się znudzą, wystarczy wymienić fronty szafek i nasza kuchnia zupełnie zmieni styl. Wadą kuchni gotowych jest oczywiście mniejsza elastyczność – musimy wybierać z gotowych brył, co utrudnia pełne wykorzystanie powierzchni kuchni, a w specyficznych przypadkach zupełnie to uniemożliwia. Dodatkowo jakość mebli, stosowanych systemów i okuć zależy od producenta, a ponieważ kuchnie te z założenia muszą być tanie, więc na tych elementach producent lubi oszczędzać.

Takich problemów nie sprawia kuchnia na zamówienie. W tym przypadku meble mogą mieć dowolny kształt i rozmiar, bo są przygotowywane w zakładzie stolarskich pod indywidualny projekt naszej kuchni. Większe możliwości nie dotyczą zresztą tylko kształtu szafek – możemy dowolnie wybierać materiał i kolor naszych frontów. Do wyboru mamy laminaty imitujące drewno, fornir czyli naturalną okleinę drewnianą w bardzo szerokiej gamie wzorów, fronty lakierowane oraz szklane. Dużo szersza oferta dotyczy również systemów wyposażenia wewnętrznego szafek kuchennych – możemy zatem zaplanować szafki cargo o różnej szerokości i wysokości, oraz korzystać z systemów opatentowanych przez producentów takiego wyposażenia, jak np. Systemy magic corner czy le mans do szafek narożnych. Kuchnie gotowe nie dają takich możliwości. Niestety, za większy wybór i – na ogół – wyższą jakość trzeba też dodatkowo zapłacić. Kuchnie na zamówienie wykonywane w wartych zaufania zakładach stolarskich kosztują często dużo więcej od zbliżonych kuchni gotowych. Ich wykonanie trwa również dłużej, gdyż szafki powstają dopiero po ustaleniu ostatecznego wyglądu projektu kuchni.

To, czy zdecydujemy się na kuchnię gotową czy też zamówimy ją u stolarza, zależy przede wszystkim od zasobności naszego portfela i naszych oczekiwań. Jeśli oszczędzamy każdy grosz, bo koszt budowy rośnie w zastraszającym tempie, możemy wybrać kuchnię gotową. Jeśli mamy wystarczający zapas pieniędzy, kuchnia na zamówienie będzie lepszym wyborem. Pamiętajmy, że w kuchni spędzamy sporo czasu, a jej ergonomia i wygoda jest istotna dla naszego komfortu i dobrego samopoczucia.

 

źródło: www.projekty-kuchni.duu.pl