Styl mebli kuchennych jest wyłącznie sprawą indywidualnego gustu inwestora. Na styl wpływa przede wszystkim kształt i kolor frontów mebli kuchennych, jak również materiały użyte na ścianach i podłodze pomieszczenia. Ważną rolę grają również pozostałe elementy aranżacji kuchni, jak wszelkiego typu dodatki i dekoracje, rodzaje uchwytów, wygląd sprzętu AGD,jeśli nie został zabudowany, odpowiednie oświetlenie.

Decydując się na konkretny styl, trzeba być konsekwentnym. Mieszanie stylów jest ryzykowne i powinno przebiegać pod nadzorem doświadczonego projektanta – inaczej efekt końcowy może daleko odbiegać od naszych zamierzeń.

Stylem, który od lat dominuje na rynku wyposażenia wnętrz, jest minimalizm. Cechuje się on prostotą formy i treści, surowością, ascetyzmem. Wszelkie dekoracje nie mają w minimalizmie miejsca, bryły są proste, dominują kąty proste. Materiały są pochodzenia naturalnego – beton, drewno, chromowana stal, szkło. Sprzęty kuchenne i wszystko co mogłoby rozpraszać oko widza jest przed nim ukryte.

W opozycji do minimalizmu powstał styl glamour, który jednak umiejętnie z minimalizmem połączony daje bardzo udaną kombinację. Glamour to przepych, blichtr i luksus, niekoniecznie prawdziwy, często udawany – pojawiają się kryształowe bądź imitujące kryształ żyrandole i kinkiety, złocenia i bogate ozdoby. Połączenie dekoracyjnych elementów glamour z prostotą minimalizmu daje naprawdę ciekawe efekty.

Styl klasyczny odwołuje się do przeszłości – dominują materiały naturalne, dość przyciężkie, ale za to ponadczasowe meble, które nigdy się nie nudzą. Kuchnie klasyczne często są wybierane przez klientów konserwatywnych. Z tego stylu ewoluuje wiele innych – o wspólnych korzeniach, ale różnych cechach charakterystycznych, jak np. styl angielski.
Styl rustykalny również odwołuje się do przeszłości, ale przywodzi na myśl skojarzenie ze starą wiejską chatą – i tu znajdujemy materiały naturalne, głównie drewno, podłoga jest często ze sztucznie postarzanych płytek, zabudowa kuchenna bywa wykonana z cegieł i opłytkowana na wzór starych pieców kaflowych.
Styl nowoczesny proste formy, łączenie materiałów: drewna, folii, laminatu, metalu; duża funkcjonalność, praktycznie nieograniczone możliwości
Styl pop jest specyficznym stylem, który pojawił się po drugiej wojnie światowej. Najbardziej rozpoznawalnym znakiem stylu jest bez wątpienia Andy Warhol i jego sztuka, którą jedni podziwiali za oryginalność i nowoczesność, a inni określali mianem kiczu. I taka jest też charakterystyka całego stylu - dominują mocne, żywe kolory, zestawiane w przeróżny sposób, sztuczne materiały - plastik i tworzywo, a także plakaty na ścianach.
High-tech „laboratorium kuchenne”, w którym dominują barwy chłodne, a najczęściej wykorzystywanym materiałem jest metal i szkło; często uwidocznione są wysoko zautomatyzowane sprzęty AGD

Nie sposób wyliczyć wszystkich stylów, jakie w ciągu lat powstały w architekturze wnętrz. Skupimy się na tych najważniejszych,po które projektanci i inwestorzy sięgają najczęściej.

Bez względu na to, jaki wybierze się styl, należy pozostać konsekwentnym w doborze pozostałych materiałów wykończeniowych. Ponieważ wybór stylistyki jest kwestią bardzo indywidualną, nie należy go narzucać na siłę – inwestor sam powinien wybrać, co podoba mu się najbardziej. Zadaniem projektanta jest dobranie brakujących elementów tak, by stworzyć spójną stylistycznie całość.

 

źródło: www.projekty-kuchni.duu.pl